KRZYSZTOF ZANUSSI W BIBLIOTECE AKADEMII PIOTRKOWSKIEJ – 17.10.2024
W czwartkowe popołudnie mieliśmy przyjemność i zaszczyt gościć w naszych progach Krzysztofa Zanussiego.
Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, producent, eseista, filozof. Urodził się 17 czerwca 1939 roku w Warszawie, w rodzinie inteligenckiej o włoskich korzeniach.
Jest twórcą kina autorskiego, którego nie da się wprost zaklasyfikować do jakiegokolwiek nurtu filmowego w Polsce czy na świecie. Często idzie im wręcz pod prąd. Sam pisze dla siebie scenariusze, podejmując tematykę egzystencjalną. Realizuje je we właściwej tylko sobie formie. Tę wyrazistą drogę twórczą rozpoczął w 1969 roku debiutanckim filmem „Struktura kryształu”.
W 1984 roku zrealizował swój najgłośniejszy film kolejnej dekady, „Rok spokojnego słońca”, za który otrzymał Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji.
W nowym stuleciu pozostał wierny charakterystycznym dla swojej twórczości tematom dylematów moralnych, a także dialektyki życia i śmierci.
Krzysztof Zanussi ma w swoimi dorobku w sumie trzydzieści pełnometrażowych filmów fabularnych, a ponadto liczne filmy telewizyjne, a także spektakle teatralne i operowe. Jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych polskich twórców za granicą.
Wykładał na wielu uczelniach, między innymi w PWSFTViT w Łodzi, National Film School w Wielkiej Brytanii, a także w Collegium Civitas w Warszawie, na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku oraz na wyższych reżyserskich kursach w Moskwie. Od trzydziestu lat jest związany z UŚ, gdzie wykłada na WRiTV UŚ w Katowicach. Gościnnie prowadzi kursy mistrzowskie również w Gdyńskiej Szkole Filmowej.
Jest również autorem licznych książek, których tematyka wykracza poza obszar sztuki filmowej.
Czwartkowe spotkanie stworzyło szansę bliższego poznania tego niezwykłego twórcy, legendy polskiego kina. Okazał się on wspaniałym gawędziarzem, erudytą, człowiekiem o wyrazistych poglądach, który nie stroni od wymiany zdań z żywo reagującą publicznością. Uczestnicy wydarzenia, studenci, wykładowcy, ale i po prostu miłośnicy kina mogli swobodnie prowadzić dialog z Krzysztofem Zanussim na tematy nie tylko filmowe, ale i życiowe.
Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” w Czytelni Biblioteki Akademii Piotrkowskiej
21 marca 2024 r. w Czytelni Biblioteki Akademii Piotrkowskiej odbyło się spotkanie Bogusława Chraboty, redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, z pracownikami i studentami naszej Alma Mater.
Oficjalnego powitania Gościa i zgromadzonej społeczności akademickiej dokonała Pani Urszula Jagodzińska, Dyrektor Biblioteki.
Swoją obecnością wydarzenie zaszczycili: Rektor Uczelni, dr hab., prof. AP Jacek Bonarek, Dziekan Wydziału Humanistyczno-Administracyjnego, dr hab., prof AP Janusz Budziński oraz Kierownik Zakładu Pielęgniarstwa, dr Jolanta Jarocka-Piesik.
Spotkanie było połączone z promocją książki publicysty zatytułowanej „Zabójca szwoleżerów i inne opowiadania”.
Jego Magnificencja Rektor Akademii Piotrkowskiej
dr hab. Jacek Bonarek, profesor AP
zaprasza na spotkanie z redaktorem naczelnym dziennika „Rzeczpospolita”, Bogusławem Chrabotą.
Wydarzenie będzie połączone z promocją książki publicysty zatytułowanej „Zabójca szwoleżerów i inne opowiadania” i odbędzie się w Czytelni Biblioteki w dniu 21.03.2024, o godz. 18:00
(budynek A, I piętro).