Baner Akademi Piotrkowskiej

Finanse i rachunkowość opis

Cele uczenia się na kierunku Finanse i rachunkowość o profilu praktycznym są następujące:

1) Uzyskanie przez studentów wiedzy z nauk ekonomicznych i specjalistycznej wiedzy w zakresie finansów i rachunkowości oraz osiągnięcie przez nich umiejętności samodzielnego stosowania instrumentów finansowych i rachunkowych.

2) Zdobycie umiejętności pełnienia poszczególnych ról na różnych szczeblach kariery zawodowej; umiejętności interpersonalnych i koncepcyjnych; umiejętności twórczego myślenia i działania, związanych z koniecznością dostosowywania się do zmiennych warunków otoczenia.

3) Przygotowanie do wykonywania pracy w przedsiębiorstwach i instytucjach finansowych i niefinansowych różnych sektorów rynku, w działach odpowiadających za finanse i rachunkowość.

4) Zdobycie umiejętności dodatkowych, tj. znajomości technik komputerowych, języka obcego, pracy zespołowej; przygotowania do podjęcia pracy zgodnej ze specjalnością, w tym umiejętności pozyskania i weryfikacji informacji z różnych źródeł, ich przetwarzania, analizy, syntezy i prezentacji wyników.

Absolwent kierunku finanse i rachunkowość studiów I stopnia o profilu praktycznym posiada wiedzę z zakresu finansów i rachunkowości, funkcjonowania wybranych organizacji gospodarczych, instytucji finansowych i banków. Absolwent zna mechanizm rynkowy i zjawiska makro i mikroekonomiczne, zasady funkcjonowania rynku pieniężnego i kapitałowego oraz posiada praktyczne umiejętności analizy podstawowych zjawisk gospodarczych i sytuacji ekonomiczno-finansowej organizacji gospodarczych.

Absolwent łączy wiedzę i umiejętności z zakresu finansów, ekonomii, a także dyscyplin komplementarnych (np. matematyka, socjologia, prawo), pozwalających na rozpoznawanie, diagnozowanie i rozwiązywanie problemów gospodarczych w przedsiębiorstwach, instytucjach finansowych i jednostkach samorządu terytorialnego w skali regionu, kraju i na arenie międzynarodowej.

Oprócz przedmiotów podstawowych, od czwartego semestru student ma możliwość wyboru jednej z dwóch grup przedmiotów. Są to przedmioty z zakresu finansów i rachunkowości przedsiębiorstw, audytu i controllingu lub wyceny i gospodarki nieruchomościami. W ten sposób ukierunkowuje on swoje kształcenie i zdobywa pogłębioną wiedzę oraz umiejętności.

Absolwent ma umiejętności językowe, zgodne z wymaganiami określonymi dla poziomu B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

Absolwent studiów I stopnia na kierunku finanse i rachunkowość może kontynuować kształcenie na studiach II stopnia, których rekrutacja i wymagania wstępne przewidują kompetencje zdobyte na studiach I stopnia na kierunku finanse i rachunkowość. Może również rozpocząć studia II stopnia w krajach, w których obowiązuje dwustopniowy system kształcenia uniwersyteckiego. Ponadto może podjąć studia podyplomowe i kursy dokształcające w różnych uczelniach, uzupełniające jego wykształcenie.

Absolwent kierunku finanse i rachunkowość może podjąć pracę przede wszystkim w działach finansowo-księgowych przedsiębiorstw, instytucji prywatnych i publicznych; bankach i innych instytucjach finansowych; biurach rachunkowych i firmach konsultingowych; podmiotach sektora finansów publicznych, np. urzędy i izby skarbowe, urzędy administracji samorządowej; jednostkach administracji państwowej lokalnej i centralnej; instytucjach pozarządowych; instytucjach sektora ubezpieczeniowego; agencjach rozwoju regionalnego; własnych przedsiębiorstwach.

Grupy przedmiotów do wyboru oraz praktyki odbywane w toku studiów dają studentom dodatkowe kompetencje i możliwości zatrudnienia.

Szeroka wiedza z zakresu finansów i rachunkowości przedsiębiorstw daje możliwość zatrudnienia na stanowiskach, związanych z księgowością i finansami w różnych przedsiębiorstwach jako: współtworzący politykę finansową przedsiębiorstwa, analityk finansowy, asystent doradcy inwestycyjnego. Absolwenci są przygotowani do podjęcia pracy w poszczególnych działach księgowości. Są również przygotowani do wykorzystania rachunku kosztów, jako narzędzia zarządzania zasobami wytwórczymi. Dysponują wiedzą niezbędną do prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek.

Przykładowymi stanowiskami pracy dla absolwentów, którzy zdecydowali się na audyt wewnętrzny i controlling są: kontroler finansowy, audytor wewnętrzny, specjalista ds. controllingu. Absolwenci mogą podjąć pracę w biurach rachunkowych, firmach audytorskich, jednostkach gospodarczych i instytucjach finansowych.