W czwartkowe popołudnie mieliśmy przyjemność i zaszczyt gościć w naszych progach Krzysztofa Zanussiego.
Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, producent, eseista, filozof. Urodził się 17 czerwca 1939 roku w Warszawie, w rodzinie inteligenckiej o włoskich korzeniach.
Jest twórcą kina autorskiego, którego nie da się wprost zaklasyfikować do jakiegokolwiek nurtu filmowego w Polsce czy na świecie. Często idzie im wręcz pod prąd. Sam pisze dla siebie scenariusze, podejmując tematykę egzystencjalną. Realizuje je we właściwej tylko sobie formie. Tę wyrazistą drogę twórczą rozpoczął w 1969 roku debiutanckim filmem „Struktura kryształu”.
W 1984 roku zrealizował swój najgłośniejszy film kolejnej dekady, „Rok spokojnego słońca”, za który otrzymał Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji.
W nowym stuleciu pozostał wierny charakterystycznym dla swojej twórczości tematom dylematów moralnych, a także dialektyki życia i śmierci.
Spotkanie stworzyło szansę bliższego poznania tego niezwykłego twórcy, legendy polskiego kina. Okazał się on wspaniałym gawędziarzem, erudytą, człowiekiem o wyrazistych poglądach, który nie stroni od wymiany zdań z żywo reagującą publicznością. Uczestnicy wydarzenia, studenci, wykładowcy, ale i po prostu miłośnicy kina mogli swobodnie prowadzić dialog z Krzysztofem Zanussim na tematy nie tylko filmowe, ale i życiowe.