4 grudnia 2024 r. w siedzibie Akademii Piotrkowskiej odbyła się certyfikowana konferencja metodyczna „Technologie cyfrowe a rozwój emocjonalny i edukacyjny dzieci”, zorganizowana przez Instytut Pedagogiki. Wydarzenie skierowane było do pedagogów, psychologów oraz pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych. Konferencję otworzyła Dziekan Wydziału Nauk Społecznych dr Kamila Jakubczak – Krawczyńska.Facebook, Instagram, Tik-Tok i inne media społecznościowe rujnują psychikę dzieci – uważa dr hab. Mariusz Jędrzejko, prof. AP.
Co skłoniło dr. hab. Mariusza Jędrzejko, prof. AP oraz innych wykładowców, którzy spotkali się podczas konferencji, do forsowania tak radyklanych rozwiązań? Odpowiedź nasuwa się jedna – coraz gorsze zdrowie psychiczne dzieci.
Trzy lata i już Facebook
– Media społecznościowe same w sobie nie są złe, ale chodzi o formę. Zachęcanie dzieci w coraz młodszym wieku, aby brały do ręki komórki i korzystały z mediów nie jest dobre– mówi dr Dorota Janułajtys, Dyrektor Instytutu Pedagogiki Akademii Piotrkowskiej w Piotrkowie Trybunalskim.
Dr Dorota Janułajtys mówi wprost, że sadzanie dziecka w wieku trzech lat przed telewizorem czy ekranem komputera, to proszenie się o kłopoty.
– Obserwujemy, że dzieci w wieku trzech lat, a nawet młodsze dostają do ręki komórki, tablety i przyzwyczają się do tego od najmłodszych lat. To przyzwyczajenie powoduje, że później dziecko nie zasypia bez telewizora czy bajki. Myślę, że jest to zbyt wcześnie.Zakazać TikToka, Facebooka, Instagrama
Do tematu bardzo radyklanie podchodzi dr hab. Mariusz Jędrzejko, prof. AP, który twierdzi, że dzieciom do 16. roku życia należy zakazać używania mediów społecznościowych.
– Jeśli popatrzymy na praktykę korzystania z social mediów, to podkreślam, że rujnuje ona zdrowie psychiczne dziecka. Mózg dzieci nie jest przygotowany do tego typu interakcji społecznych.Sztuczna inteligencja? Już nas wyprzedziła
Temat sztucznej inteligencji poruszył dr Paweł Plaskura. Stwierdził, że przegoniła ona już człowieka, a wkrótce zacznie go zastępować. Coraz częściej AI wykorzystywana jest w diagnostyce, grafice oraz korzystają z niej firmy zajmujące się doradztwem inwestycyjnym czy finansowym.
Wykład nt.: „Wpływ świata wykreowanego w social mediach na postrzeganie i jakość naszego życia” wygłosiła dr Magdalena Celeban.
Na zakończenie uczestnicy otrzymali certyfikaty.