Kompetencje absolwenta na kierunku Bezpieczeństwo narodowe będą rozwijane w ramach proponowanych przedmiotów do wyboru:
– grupa przedmiotów z zakresu: bezpieczeństwo publiczne,
– grupa przedmiotów z zakresu: menedżer bezpieczeństwa,
– grupa przedmiotów z zakresu: zarządzanie kryzysowe.
Każda z nich wyznacza inny profil absolwenta kierunku Bezpieczeństwo narodowe:
Bezpieczeństwo publiczne – wybierający ten blok przedmiotów przygotowuje specjalistów dla potrzeb systemu bezpieczeństwa państwa, w tym administracji publicznej, przedsiębiorstw państwowych i prywatnych, organizacji pozarządowych współpracujących z administracją publiczną wszystkich szczebli. Studia przygotowują także przyszłych funkcjonariuszy służb i dowódców formacji mundurowych oraz urzędników. Absolwenci mogą funkcjonować w samorządach wszystkich szczebli, szczególnie w zespołach i centrach zarządzania kryzysowego, w firmach ochroniarskich, ale też w Policji, służbach specjalnych lub firmach chroniących przed cyberatakami. W ramach tego bloku przedmiotów absolwent zna istotę zarządzania zespołami ludzkimi i dowodzenia, funkcje i style, potrafi porównać i ocenić kierowanie i dowodzenie. Posiada teoretyczne podstawy o zjawiskach i procesach zachodzących w podejmowaniu decyzji i cyklach działań. Absolwent identyfikuje struktury i procedury kierowania, potrafi wykorzystywać techniczne środki zarządzania, w tym narzędzia informatycznego wspomagania procesów kierowania. Posiada intuicję w procesie podejmowania decyzji i prezentuje nowe spojrzenie na przywództwo. Zna zastosowania przepisów prawa z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej, identyfikuje, klasyfikuje i analizuje zagrożenia występujące podczas sytuacji kryzysowych. Posiada także specjalistyczną wiedzę o zadaniach i kompetencjach organów administracji publicznej w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej oraz celach, zadaniach, zasadach osiągania gotowości i mechanizmie podejmowania decyzji, a także realizacji zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej. Potrafi scharakteryzować istniejący obieg informacji oraz umie kreować kontakty z mediami. Ponadto, zna zadania wynikające z zobowiązań sojuszniczych, ratyfikowanych umów i konwencji międzynarodowych w zakresie ochrony ludności oraz ochrony obrony cywilnej. Rozumie ideę społeczeństwa obywatelskiego; posiada kompetencje do pracy w organizacjach pozarządowych, definiowania potencjału i roli organizacji pozarządowych w bezpieczeństwie wewnętrznym państwa oraz uczestniczenia we współpracy organizacji pozarządowych z administracją publiczną i służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo wewnętrzne.
Menedżer bezpieczeństwa – wybierający ten blok przedmiotów na kierunku Bezpieczeństwo narodowe, będzie wyjściem naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy i wyzwaniom w obszarze bezpieczeństwa. Ten blok przedmiotów ma charakter multidyscyplinarny. Łączy w sobie podejście holistyczne z wysoce specjalistyczną wiedzą branżową. Przygotowuje na poziomie podstawowym specjalistów w zakresie zarządzania bezpieczeństwem dla służb specjalnych, Policji, wojska, straży pożarnej, służb ochrony komercyjnej. Absolwenci tej grupy przedmiotów realnie wzmacniają system bezpieczeństwa państwa i z powodzeniem mogą ubiegać się o pracę na wszystkich szczeblach administracji, w służbach specjalnych, firmach ochroniarskich, Policji, wojsku, straży pożarnej i wszędzie tam, gdzie wymagana jest unikatowa wiedza i umiejętności zarządcze w obszarze bezpieczeństwa. Kompetencje, które nabywają studenci wytwarzają realną przewagę konkurencyjną, kreują dojrzałą i odpowiedzialną osobowość, rozwijają unikatowe i cenione na rynku pracy kompetencje: menedżerskie, zawodowe, społeczne i osobiste. Absolwenci nabywają specjalistyczną wiedzę, umiejętności i postawy z zakresu zarządzania bezpieczeństwem, oparte na nowoczesnych technologiach, w tym przede wszystkim w oparciu o systemy informatyczne wspomagające procesy analityczno-decyzyjne. Nabywają niezbędną teorię i praktykę z zakresu zarządzania bezpieczeństwem personalnym i liderowania oraz uczenia się z doświadczeń. Potrafią identyfikować zagrożenia i profesjonalnie, bez zbędnego ryzyka je niwelować. Posiadają umiejętność autoprezentacji osobistej oraz stosowania tzw. warsztatu pracy menedżera bezpieczeństwa. W toku studiowania studenci, którzy wybrali blok przedmiotów menedżer bezpieczeństwa nabywają też odpowiednie kompetencje do koordynacji działań służb bezpieczeństwa na terenie obiektów, w których wystąpi zagrożenie lub podczas imprez masowych, jak również mogą pełnić rolę pomocników dowódców i koordynatorów akcji w sytuacjach kryzysowych. Absolwenci są organizatorami systemów bezpieczeństwa w firmach prywatnych, zakładach pracy, korporacjach i urzędach. Potrafią zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych. Dodatkowo, w trakcie studiów nabywają certyfikaty potwierdzające unikatowe kompetencje w zakresie zarządzania bezpieczeństwem. Większość zajęć ma charakter praktyczny (gry decyzyjne, warsztaty, ćwiczenia i wizyty u potencjalnych pracodawców).
Zarządzanie kryzysowe –wybierający ten blok przedmiotów przygotowuje specjalistów dla potrzeb systemu bezpieczeństwa państwa, w tym administracji publicznej, przedsiębiorstw państwowych i prywatnych, organizacji pozarządowych współpracujących z administracją publiczną wszystkich szczebli. Studia przygotowują także przyszłych funkcjonariuszy służb, urzędników i dowódców bezpieczeństwa narodowego. Absolwenci mogą funkcjonować w samorządach wszystkich szczebli, szczególnie zespołach i centrach zarządzania kryzysowego, w firmach ochroniarskich, ale też w Policji, służbach specjalnych lub firmach chroniących przez cyberatakami. Absolwent tego bloku przedmiotów posiada specjalistyczną wiedzę z zakresu zasad organizacji administracji publicznej w Polsce oraz administracji specjalnej, ze szczególnym uwzględnieniem zadań na rzecz zarządzania kryzysowego. Absolwent posiada wiedzę o bezpieczeństwie wewnętrznym w odniesieniu do współczesnych zagrożeń, o prawnych podstawach i organizacji systemu bezpieczeństwa wewnętrznego, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów logistycznych. Potrafi organizować zabezpieczenie logistyczne ludności poszkodowanej oraz organizować i przeprowadzać ewakuację. Zna rolę i możliwości wykorzystania oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych RP. Wykorzystuje nowoczesne technologie informacyjne i jest świadomy wpływu nowoczesnych technologii informacyjnych na bezpieczeństwo państwa oraz siecioterroryzmu. Korzysta z informatycznych narządzi wspomagania procesów informatyczno-decyzyjnych. Zna strategię bezpieczeństwa i strategię militarną RP oraz strategię bezpieczeństwa UE, trendy cywilizacyjne w aspekcie problematyki bezpieczeństwa świata początku XXI wieku. Umie analizować wyzwania (szanse i zagrożenia) przyszłego świata, w tym Polski. Identyfikuje obszary ryzyka w systemach bezpieczeństwa, biegle posługuje się terminologią z zakresu zarządzania ryzykiem, stosuje metody klasyfikacji i ewaluacji ryzyka, analizuje efekty materialnych i niematerialnych skutków wystąpienia ryzyka, tworzy scenariusze awaryjne w przypadku wystąpienia ryzyka.