Narodowe Czytanie 2024
Za nami 13. odsłona prezydenckiej akcji popularyzującej kanon literatury narodowej.
W tym roku pochyliliśmy się nad jednym z największych dzieł Juliusza Słowackiego – „Kordianem”. W murach Uczelni zabrzmiały słowa dramatu romantycznego, który choć napisany blisko 200 lat temu, wciąż rezonuje z naszą historią i tożsamością narodową.
Fragmenty tego kultowego dzieła czytali w sobotnie przedpołudnie m. in.: Rektor Akademii Piotrkowskiej, dr hab. Jacek Bonarek, prof. AP, Prorektor ds. Kształcenia, dr Jolanta Jarocka-Piesik, przedstawiciele władz samorządowych (Kierownik Referatu Kultury i Sportu Urzędu Miasta, Pani Anetta Mądry oraz Pani Kinga Mazur z Rady Miasta), wykładowcy akademiccy, studenci, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz pozostali goście.
Narodowe Czytanie w Akademii Piotrkowskiej oficjalnie otworzyły: Urszula Franas-Mirowska oraz Urszula Jagodzińska – szefowe uczelnianej Biblioteki.
„Wychodzimy z założenia, że to jest taki projekt społeczny, który ma za zadanie przypomnieć społeczeństwu najważniejszą klasykę literatury polskiej. Staramy się wciągnąć w ten projekt nie tylko naszą społeczność akademicką. Jest przekrój społeczny. Są nauczyciele akademiccy, są studenci, także studenci Trzeciego Wieku, zaproszeni goście. Mimo, że „Kordian” jest trudnym dramatem, to staramy się to zrobić w takiej atmosferze towarzysko – rodzinnej” – powiedziała w wywiadzie udzielonym portalowi epiotrkow.pl Urszula Franas-Mirowska, dyrektor Biblioteki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym za cudowną atmosferę oraz wspólne czytanie lektury.
Osiemdziesiąta rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego wspominamy heroizm zarówno żołnierzy tego bezprecedensowego zrywu niepodległościowego, jak i ludności cywilnej miasta, która wspierała powstańców, a jednocześnie była narażona na działania wojenne toczone na ulicach stolicy.
Warszawa walczyła przez 63 dni (od 1 sierpnia do 3 października 1944 r.). Po raz pierwszy od jesieni 1939 r. ujawniono wtedy podziemne struktury państwowe. Polska znów żyła! Powstanie Warszawskie było kulminacyjną, a jednocześnie ostatnią podjętą przez Polskie Państwo Podziemne próbą otwartej walki zbrojnej o niepodległość Polski z okupantem niemieckim, a pod względem politycznym – także z Sowietami, gdyż powstańcze zwycięstwo miało przypisać podziemnym władzom rolę gospodarza terytorium, na które wkraczała Armia Czerwona. Cele te nie zostały osiągnięte. Przegrano walkę. Wydawało się też wówczas, że na zawsze przegrano niepodległość.
Ciężar odpowiedzialności za decyzję o zrywie spoczął na dowódcach powstania z gen. Tadeuszem Komorowskim „Borem” na czele. Historycy szacują, że podczas walk, nalotów, ostrzałów artyleryjskich, a także masakr przeprowadzanych przez oddziały niemieckie na ludności cywilnej zginęło od 150 tys. do 200 tys. osób – żołnierzy Armii Krajowej oraz cywilnych mieszkańców miasta.
Niemcy, na skutek systematycznego wyburzania i nalotów, obrócili w gruzowisko 85 proc. przedwojennej zabudowy Warszawy, pozostałą wśród ruin ludność wypędzili z miasta, a żołnierzy osadzili w obozach. Zginął kwiat młodzieży polskiej, przyszłej elity narodu.
Powstańczy dramat Polski był bardzo dojmujący, a powojenny werdykt przywódców zwycięskich mocarstw ogromnie niesprawiedliwy.
Polacy obchodzą co roku dzień wybuchu Powstania Warszawskiego z należnym, głębokim szacunkiem dla bohaterów zrywu. Powstańcy wykazali się bowiem niezwykłym poświęceniem i patriotyzmem, a odwagi dodawała im wiara.
19 maja 2024
XI Historyczny Piknik Rodzinny – „Wioska Wikinga” w Piotrkowie Trybunalskim
W dniu 19 maja 2024 r. mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego i okolic mieli okazję wziąć udział w tegorocznej edycji „Wioski Wikinga”. Impreza odbywała się na boisku Akademii Piotrkowskiej.
Jej pomysłodawcą jest Rektor Uczelni, dr hab. Jacek Bonarek, prof. AP.
Wśród gości nie zabrakło władz miasta z prezydentem Juliuszem Wiernickim na czele.
Nasza Biblioteka była jednym z partnerów wydarzenia.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć 📸🙂
GRA MIEJSKA 2024 W BIBLIOTECE
Biblioteka Akademii Piotrkowskiej po raz kolejny była partnerem Gry Miejskiej.
Współorganizowaliśmy tę imprezę ze Szkołą Podstawową nr 13 w Piotrkowie Trybunalskim reprezentowaną przez Panie: Monikę Chylę i Longinę Gajewską.
Tym razem motywem przewodnim była obecność Piotrkowa w polskich produkcjach filmowych, takich jak: Akademia Pana Kleksa, Ewa chce spać, Jan Serce, Pan Tadeusz, Vabank.
Rywalizowały ze sobą cztery zespoły z piotrkowskich szkół podstawowych. Uczniowie układali puzzle
z pociętych plakatów filmowych, określali tytuł filmu i lokalizację sceny. Następnie rozwiązywali krzyżówkę powiązaną z historią trybunalskiego grodu, której wynik wskazywał miejsce kolejnej konkurencji.
Uczniowskim zmaganiom przyglądała się Telewizja Piotrków.
2024 – Rok Rodziny Ulmów
Józef i Wiktoria Ulmowie byli mieszkańcami czteroipółtysięcznej wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, a dzisiejszym województwie podkarpackim.
Podczas okupacji niemieckiej, zapewne pod koniec 1942 r., mimo biedy i zagrożenia życia Ulmowie dali schronienie ośmiorgu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom (w Łańcucie nazywano ich Szallami), a ponadto dwóm córkom oraz wnuczce Chaima Goldmana z Markowej – Lei (Layce) Didner z córką o nieznanym imieniu i Geni (Gołdzie) Grünfeld. O fakcie ukrywania Żydów przez rodzinę Ulmów doniósł Niemcom prawdopodobnie Włodzimierz Leś – granatowy policjant z Łańcuta. Rankiem 24 III 1944 r. przed ich dom przybyło pięciu niemieckich żandarmów oraz kilku granatowych policjantów. Dowodził nimi por. Eilert Dieken. Najpierw zamordowano Żydów, potem Józefa i Wiktorię (będącą w siódmym miesiącu ciąży). Następnie Dieken podjął decyzję o zabiciu dzieci. Około dwudziestu ukrywanych w Markowej Żydów przeżyło.
Wystawę poświęconą Rodzinie Ulmów oglądać można przed wejściem do Wypożyczalni
(budynek A, I piętro)
Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji Prof. Jędrzejko poleca…
Wystawa zlokalizowana jest w budynku A (I piętro, przed wejściem do Wypożyczalni)
Dr hab. Mariusz Z. Jędrzejko
Pedagog społeczny, specjalny i socjolog, dr w zakresie pedagogiki specjalnej, dr hab. nauk społecznych, profesor Akademii Nauk Stosowanych.
Diagnosta i terapeuta uzależnień oraz cyberzaburzeń, mediator rodzinny, twórca i dyrektor naukowy Centrum Profilaktyki Społecznej, jednej z największych polskich platform profilaktyki zachowań ryzykownych i uzależnień, przewodniczący Rady Programowej Fundacji Bonum Humanum.
Kieruje Ośrodkiem Wsparcia dla Dzieci i Dorosłych z Uzależnieniami i Zaburzeniami w Józefowie. Praktyk
WYSTAWA „ROK EDUKACJI EKONOMICZNEJ – 2024”
Zapraszamy do zapoznania się z wystawą pt. „2024 – Rok Edukacji Ekonomicznej”
Decyzją Senatu RP 2024 został ustanowiony Rokiem Edukacji Ekonomicznej. W tym roku obchodzimy 5 wyjątkowych rocznic:
100 Rocznica reform gospodarczych Władysława Grabskiego
100 Rocznica powstania polskiego złotego
100 Rocznica utworzenia Banku Polskiego
100 Rocznica utworzenia Banku Gospodarstwa Krajowego
100 Rocznica wydania książki „Bankructwa Małego Dżeka” Janusza Korczaka
Wystawa jest prezentowana w holu przed Wypożyczalnią Biblioteki Akademickiej
(pok. 124) na pierwszym piętrze w bud. A
Biblioteka Akademii Piotrkowskiej przygotowała obszerną wystawę publikacji Instytutu Pamięci Narodowej.
Książki są reprezentacją kolekcji IPN w naszych zbiorach.
Zapraszamy do holu przed Czytelnią ( Budynek A, I piętro).
Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2024 Rokiem Witolda Gombrowicza. Upamiętnienie Gombrowicza jest związane z rocznicą sto dwudziestych urodzin pisarza.
„Uznając zasługi autora »Ferdydurke« w kształtowaniu polskiej literatury, języka, niezależności intelektualnej i kulturowej otwartości, Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia – w sto dwudziestą rocznicę urodzin pisarza – rok 2024 rokiem Witolda Gombrowicza” – podkreślono w uchwale.
Zachęcamy do obejrzenia wystawy poświęconej W. Gombrowiczowi (Budynek A, I piętro, hol przed Czytelnią).
I jeszcze jedna wystawa…
Jej bohaterem jest Kornel Makuszyński
W związku z przypadającą w tym roku 140. rocznicą urodzin pisarza, Kornel Makuszyński także patronuje rokowi 2024.
Prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, członek Polskiej Akademii Literatury, przed drugą wojną światową jeden z najpoczytniejszych pisarzy, autor cyklu książek dla dzieci – o Koziołku Matołku i o małpce Fiki-Miki oraz dla młodzieży – „Szatan z siódmej klasy” czy „Szaleństwa panny Ewy”.
Ksiądz Jan Twardowski tak pisał o twórcy z humorem w herbie:
„Urzekał mnie humor autora, typu dickensowskiego, określany jako „uśmiech przez łzy”. Makuszyński potrafił dostrzec dobro pod powłoką zła, piękno pod pozorną brzydotą, a prawdę tam, gdzie inni widzieli jedynie fałsz. Cechował go niezwykle serdeczny, pogodny stosunek do świata i ludzi, a beztroską wesołość łączył z sentymentalizmem i melancholią.
[Jan Twardowski, „Autobiografia. Myśli nie tylko o sobie. 1915–1959”, tom 1]