Narodowe Czytanie 2024

Za nami 13. odsłona prezydenckiej akcji popularyzującej kanon literatury narodowej.
W tym roku pochyliliśmy się nad jednym z największych dzieł Juliusza Słowackiego – „Kordianem”. W murach Uczelni zabrzmiały słowa dramatu romantycznego, który choć napisany blisko 200 lat temu, wciąż rezonuje z naszą historią i tożsamością narodową.

Fragmenty tego kultowego dzieła czytali w sobotnie przedpołudnie m. in.: Rektor Akademii Piotrkowskiej dr hab. Jacek Bonarek, prof. AP, przedstawiciele władz samorządowych (Kierownik Referatu Kultury i Sportu Urzędu Miasta, Anetta Mądry oraz Kinga Mazur przedstawiciel Rady Miasta), wykładowcy akademiccy, studenci, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz pozostali goście.

Narodowe Czytanie w Akademii Piotrkowskiej oficjalnie otworzyła Dyrekcja uczelnianej Biblioteki: Urszula Franas-Mirowska oraz Urszula Jagodzińska. „Wychodzimy z założenia, że jest to ważny projekt społeczny, który ma za zadanie przypomnieć społeczeństwu najważniejszą klasykę literatury polskiej. Staramy się zainteresować wydarzeniem społeczność akademicką, a także zaproszonych gości” – powiedziała w wywiadzie udzielonym portalowi epiotrkow.pl Urszula Franas-Mirowska. Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym za miłą atmosferę, podczas wspólnego czytania lektury.